Rózsakvarc
A rózsakvarc a kvarc rózsaszínnek számos árnyalatában előforduló, titán- és mangántartalmú, vaskos kristályok formájában megjelenő változata, a 12 mesterkristály közé tartozó ásvány. Rózsaszín színvilágát a mangántartalmának köszönheti, és ez minél magasabb, annál sötétebb a rózsaszín árnyalat is. A rózsaszínben időnként fehéres, sárgás árnyalatok is megjelenhetnek. Ha tartós napsugárzás vagy erős hőhatás éri, a színe kifakulhat. Ez az üvegfény felületű, pro- és pizzoelektromos tulajdonsággal bíró kő egyedül a hidrogén-fluoridban oldódik. Különösen a mély rózsaszín és a teljesen átlátszó változatai a népszerűek. Általában tömegesen, vaskos oszlopok formájában található meg a természetben, időnként akár kisebb hegyet is alkot.
Már az ókorban is a legkedveltebb ásványok között tartották számon, népszerűsége a mai napig is töretlen, a legismertebb kövek egyike. Nagyon rideg és kemény ásvány, emiatt könnyen törik, megmunkálása ennek köszönhetően nagy körültekintést igényel. A rózsakvarcból dísztárgyakat, szobrokat faragnak, kabochonra csiszolják, viszont legnagyobb tömegben gyöngy formájában találkozhatunk vele nyakláncok, fülbevalók, gyűrűk és medálok alkotóelemeként. A rózsakvarc karkötő nemcsak régebben, hanema modern korban is legnépszerűbb ékszerek közé tartozik.
Név eredete
Elnevezése színére és kvarc létére utal. Ezen kívül nagymamakőnek is szokták hívni. A kristály különleges változata a rozalin, mely tisztább és átlátszóbb és kizárólag Madagaszkáron található meg.
Előfordulása
Gyakori ásvány, és ahol megtalálható, ott nagy tömegben fordul elő. Legfontosabb lelőhelyei: Brazília, Madagaszkár, India, Dél-Afrika, Oroszország
A rózsakvarc ásványnak tulajdonított pszichológiai, érzelmi gyógyhatása
Kr. előtt 6000 évvel ezelőtti időszakból származnak azok az első régészeti leletek, mely szerint Mezopotámiában a rózsakvarcból szobrok, figurák, ékszerek készültek. Az ókori Egyiptomban a kvarc istennőjeként az egyiptomi főistennőt, Isis tekintették, ennek köszönhetően a kő megkapta az Isis köve nevet, melyhez a szépség és fiatalság jelzőket társították. Azt tartották róla, hogy aki rózsakvarc karkötőt, ékszert visel, annak arca hosszú ideig fiatalos és ránctalan marad.
A rózsakvarchoz legendás történetek is kapcsolódnak, melyek egészen az ókorig nyúlnak vissza.
Az egyik hozzákapcsolódó történet az ókori Athénból indult. Élt itt egy vonzó, daliás legény, akit Adonisznak hívtak. Ebbe a halandó ifjúba szeretett bele Aphrodité, a szépség és a szerelem istennője. Viszont az istennő féltékeny kedvese, Arész nem nézte jó szemmel a kialakuló románcot. Végtelen haragra gerjedt, s vadkanná változva megölte Adoniszt. Aphrodité hiába sietett a szerelme segítségére, Arész erről is gondoskodott, hogy ne érjen haldokló kedveséhez időben: egy vadrózsa bokor ejtette fogságba, és ahogy próbált onnan szabadulni, a bokor tüskéi megsebezték és az istennő vére kiserkent. A legendás történet szerint a 2 szerelmes összekeveredő vére festette rózsaszínre az eredetileg fehér kristályt.
Adoniszt halála után sem engedte el Aphrodité, követte őt az alvilágba is, viszont ott Perszephoné (Zeusz lánya, az alvilág királynéja) is beleszeretett, s nem akarta elveszíteni. A kialakult helyzetet végül Zeusz oldotta fel azáltal, hogy Adoniszt különös kegyben részesítette: az év egyharmadát Aphroditéval, a második harmadában Perszephonéval élt, míg a harmadik harmadban a föld felszínén tölthette el az idejét, hogy minden évben az itt lakó emberek számára meghozza a tavaszt.
A másik történet szerint a görögök és rómaiak a rózsakvarc eredetét a szerelem isteneitől (Ámor, Erosz) eredeztették, akik látták az erőszakot és a gyűlöletet ebben a világban, s azért hozták le ezt a követ, hogy ezáltal az emberek képesek legyenek egymással kibékülni és megtapasztalhassák a szerelem mindent elsöprő erejét.
Egy régi indiai legenda szerint a kő egy megkövesedett rózsa, amit egy szegény harcos adott tehetősebb szerelmének, viszont szerelmük soha nem teljesedhetett be.
Manapság a rózsakvarcot a szerelem, a szeretet kővének tekintik. Viselése nagyobb életörömmel, az intuíció és a kreativitás fokozódásával, az érzékenység és gyengédség és türelem elősegítésével járhat. Nőies energiája támogatja az ön- és a feltétel nélküli szeretet erősítését és kialakulását azáltal, hogy lehetővé teszi a kapcsolaton belül a bizalom helyreállítását a múltbeli negatív gondolatok, sérelmek, lelki fájdalmak gyógyító feloldása által. Az ezoterikában új társ bevonzására illetve a régi kapcsolat lezárásához kötődő traumák feldolgozására is ajánlják. A rózsakvarc eltávolíthaja a negatív energiákat, pozitívvá változtathatja az emberek gondolkodását, és segíthet megtalálni a szeretet útját. Nyugtató hatású lehet, ezért rózsakvarc ékszerek viselése azoknak is ajánlott, akik gyakran érzik magukat feszültnek, idegesnek.
Horoszkóp: A Bak, Mérleg, Rák csillagjegy szülötteinek ásványköve.
A rózsakvarc ásványhoz hozzárendelhető csakra: Szívcsakra